“Manjšina bo uspešna le, če bo enotna, usklajena s Slovenijo in če bo imela prijatelje v Italiji”

Piše: Katja Ferletič

Vojko Volk je prijatelj slovenske manjšine v Italiji, zelo dobro pozna našo narodno skupnost. Danes je državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu predsednika slovenske vlade, pristojen je za mednarodne zadeve, štiri leta pa je bil generalni konzul RS v Trstu. Na srečanju, ki je potekalo v petek, 15. novembra, v Trgovskem domu, se je po pozdravu pokrajinskega predsednika SKGZ Marina Marsiča pogovarjal s časnikarjem Rudijem Pavšičem. Med številnim občinstvom sta bila tudi predsednica SKGZ Ksenija Dobrila in generalni konzul RS Gregor Šuc. Sogovornika sta se pogovarjala o marsičem, osredotočila pa sta se predvsem na notranjo in zunanjo politiko Slovenije, na odnose z Italijo in vprašanja, ki zadevajo slovensko narodno skupnost v Italiji.

“S katerimi težavami se danes sooča vlada v Sloveniji?” je bilo prvo vprašanje, ki ga je Pavšič postavil uglednemu gostu. “Zadnje leto je bilo za slovensko vlado naporno,” je priznal Volk, saj se je v prvi polovici mandata vlada osredotočila predvsem na reforme, to je verjetno vzrok, da je izgubila podporo v javnem mnenju. Stanje pa po besedah državnega sekretarja sploh ni slabo in program gre naprej po zamišljeni liniji. Dejstva, statistike in podatki so dovolj zgovorni, Volk je namreč izpostavil, da ima Slovenija v parlamentu že potrjen dvoletni proračun, velika večina evropskih držav pa ga nima. V Sloveniji je predviden primanjkljaj med 2,4 in 2,6 odstotka, v zadnjem četrtletju je bila inflacija 0-odstotna, glede rasti BDP je med najboljšimi članicami EU. Vlada je pred kratkim sklenila tudi dogovor s sindikati, ki predvideva 10-odstotno povišanje plač zaposlenih v javnem sektorju s 1. januarjem prihodnjega leta, kar pomeni 200 evrov več na mesec za najnižje plače. “Teh dejstev ne more nihče zanikati!” je dejal gost, kljub temu pa nekateri mediji v Sloveniji govorijo celo o predčasnih volitvah. Na to pripombo je Volk navzočim razložil, da do tega ne more priti, saj slovenska ustava za zamenjavo vlade predvideva konstruktivno nezaupnico.

Slovenija je pred nedavnim predsedovala Generalni skupščini Organizacije združenih narodov, njena vloga na mednarodnem parketu je čedalje vidnejša. Premier Robert Golob je sodeloval na zasedanju predsednikov vlad v Svetu EU, ki je bilo na temo energetike, in je “povsem zasijal” ter pridobil velik ugled med kolegi. Slovenija je v strateški energetski program EU prispevala dve od šestih glavnih postavk, dosegla pa je tudi, da se v program širitve EU ob Moldaviji in Ukrajini vključi tudi Bosna in Hercegovina.

Marca 2023 je Slovenija kandidirala za predsedovanje Varnostnemu svetu ZN in dobila veliko število glasov. “Dejansko smo dobili ves globalni jug,” je zatrdil Volk, ki je mnenja, da gre zasluga za tako veliko podporo predvsem zapuščini Titove politike neuvrščenosti. Opozoril je tudi, da je Slovenija priznala Palestino, “potegnila se je za Gazo in trpeče ljudi”, kljub tej potezi pa se odnosi z ZDA niso pokvarili, saj Sloveniji zaupajo ključno vlogo na Balkanu. “Delali smo načelno, odkrito, na temeljnih načel mednarodnega prava in moralnih načel.” Glede vojne v Ukrajini je državni sekretar mnenja, da bo za njen konec nujno treba najti kompromis. Prepričan je, da je že dejstvo, da Putin ni zasedel celotne države, uspeh, za Donbas pa se je treba pogajati z diplomatskimi sredstvi, ne pa z orožjem. “Kar se Ukrajine in Gaze tiče, sem postal pesimist,” je priznal. O odnosih z evropskimi državami je dejal, da so odlični, ne glede na to, kdo jim vlada, omenil je tudi migrantsko krizo in opozoril na dejstvo, da število migrantov, ki prihajajo po balkanski poti, upada. Glede nemške krize je priznal, da je to tudi za Slovenijo problem, ker je njen drugi najpomembnejši gospodarski partner za Švico. Švicarska farmacevtska velikana Sandoz in Novartis sta namreč Slovenijo izbrala za sedež svojega poslovanja, zelo uspešno pa se razvija tudi sodelovanje s Kitajsko, ki si je Slovenijo izbrala kot eno šestih držav za izvoz v EU.

Vojko Volk je seveda spregovoril tudi o sedanjem stanju slovenske manjšine v Italiji: “Manjšina bo uspešna le, če bo enotna, usklajena s Slovenijo in če bo imela prijatelje v Italiji.” Poudaril je pomen spravnega srečanja predsednikov Pahorja in Mattarelle v Bazovici, o katerem so poročali mediji po vsej Evropi, in vrnitve Narodnega doma v last slovenski skupnosti. “Bil je vzvišen trenutek, če pa kdo misli, da je sprava enkratno dejanje, se moti.” Državni sekretar je opozoril, da je za slovensko manjšino še vedno čas za velike bitke: čim bolj enotno se moramo naprej boriti za vidno dvojezičnost in rabo slovenščine v občinskih svetih v Trstu in Gorici ter za izvoljeno zastopstvo na deželni in državni ravni. Volk je nazadnje dejal, da smo Slovenci v Italiji zgled za druge manjšine, in tudi zanje se moramo še naprej boriti.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme