Knjiga, ki nagovarja tako matično kot zamejsko in zdomsko Slovenijo
LJUBLJANA – Krstna predstavitev knjige o Jožetu Velikonji
V prostorih Študijskega centra za narodno spravo v Ljubljani je v torek, 5. novembra, doživela krstno predstavitev knjiga Jože Velikonja: Razpet med dvema svetovoma, ki je rezultat večletnega raziskovanja in dela ugledne knjižničarke Rozine Švent. Knjiga je izšla pri Goriški Mohorjevi družbi.
Ljubljansko predstavitev je uvedel ravnatelj Študijskega centra za narodno spravo Tomaž Ivešić. Samo urednico in njeno delo je predstavil Renato Podbersič ml., ki je povezoval pogovor, in opozoril, da izdana knjiga ni navadna klasična biografija o osebnosti, ampak je delo, ki po eni strani res osvetljuje lik dr. Jožeta Velikonje, po drugi pa je ta izbor esejev, intervjujev, člankov in zapisov, glede na objavljeno vsebino, knjiga, ki nagovarja tako matično kot zamejsko in zdomsko Slovenijo. Šventova je spregovorila o tem, kako je knjiga nastajala, kako je vsebinsko razdeljena in kako je osebno vzdrževala stike z dr. Jožetom Velikonjo, se z njim srečala, kako je lep del njegove zapuščine prišel v NUK in koliko je Velikonja naredil, da bi v Ameriki coast to coast odkril, obiskal in zabeležil vsakršen kraj ali mesto, v katerem je zasledil kako slovensko izseljeniško skupnost. Doživetje zase pa je bilo pričevanje Velikonjeve hčerke Marije. Po eni strani je bil to ganljiv oris družinskih razmer in očetove osebnosti, po drugi strani pa tudi opis okolja, v katerem je Velikonja živel, raziskoval, pisal in sistematično skrbel, da je odkrival slovenske sledove v Ameriki, a tudi ohranjal živ stik Slovenijo, zamejstvom in diasporo. Zato je bila povsem razumljiva njegova odločitev, da se je zadnja leta svojega življenja vrnil v domovino in jih preživel v domu za starejše občane v Vipavi.
Izbor Velikonjevih spisov, ki so zbrani v knjigi, je dragocen dokument o velikih sposobnostih tega raziskovalca, ki je ob daru analize danih razmer imel tudi dragocen talent, da je znal gledati v prihodnost in sklepati o možnih razvojih družbe in njenih antropoloških, socialnih, političnih, gospodarskih in kulturnih vidikov, vključno z nevarnostmi, ki se lahko pojavljajo.
Pri Novem glasu se radi spominjamo prof. Jožeta Velikonje, saj je od nastanka dalje redno vzdrževal stike z nami, včasih je tudi prišel v naše uredništvo in delil z nami svoje globoko znanje in človeške odlike. Veselimo se zato izida te knjige, ki bo omogočala, da bomo lahko kaj več izvedeli o njem, se obenem izobraževali in duhovno obogatili ob prebiranju njegovih spisov.