Klanjščkove čustvene in vizualne pokrajine, razstava v Kulturnem domu

Piše: Tamara Mizerit Fotografije: Tamara Mizerit

goriškem Kulturnem domu je v četrtek, 14. novembra, ob 18. uri potekalo odprtje slikarske razstave umetnika Vladimirja Klanjščka ob njegovi 80-letnici in ob 43-letnici Kulturnega doma. Razstavo Sledi – Impronte sestavlja okrog 60 umetnin, ki si jih bo mogoče ogledati do 7. decembra 2024 ob raznih prireditvah in delovnikom Kulturnega doma. Odprtja se je udeležilo veliko število ljubiteljev umetnosti, prijateljev in znancev ter kolegov nekdanjega profesorja likovne vzgoje in vsestranskega umetnika. Klanjšček, ki razstavlja doma in po Sloveniji že od leta 1962 dalje, želi s tem za sabo pustiti svojo sled, odtisniti svojo misel ter na ta način omogočiti duši, da zadiha in spregovori. Pregledna razstava izbranih likovnih del predstavlja nenehen razvoj in nadgradnjo avtorjeve likovne govorice, vseskozi zveste domači pokrajini, predvsem rojstnim Brdom.

Predsednik Kulturnega doma Igor Komel je v pozdravu povedal, da je goriški kulturni hram odprt vsem domačim likovnim ustvarjalcem, saj jih Goriška z okolico premore kar veliko. V imenu Občine Števerjan, ki sodeluje pri pobudi, je spregovorila podžupanja Martina Valentinčič ter avtorju čestitala in zaželela še veliko umetniških izpovedi. V imenu Zveze slovenskih kulturnih društev in kulturnega društva Briški grič, ki je med glavnimi pobudniki te jubilejne razstave, saj je bila na sedežu društva v Števerjanu postavljena že meseca aprila, je navzoče nagovorila Maja Humar in o Klanjščku izpostavila, da je ustvarjalec čustvenih in vizualnih pokrajin, ki jih prenaša na platno s svojo edinstveno kombinacijo barv, oblik in simbolov. Nekaj misli s pozdravom v slovenskem jeziku je izrekel tudi goriški prefekt Raffaele Ricciardi.

Pred mikrofon je nato stopil Robert Cotič in prisotnim prebral kritično misel o avtorju umetnostne zgodovinarke Alenke Di Battista, ki se ji zaradi nenadne bolezni ni uspelo udeležiti dogodka. Klanjščkovi motivi so se v letih nenehno spreminjali, a so na koncu ostali le isti. Trte, domačije, kmečko orodje, češnje v cvetu, razne živali, ženske figure, vile, simbolna bitja, ki slikam iz abstraktnega dajejo čarobni, včasih tudi duhovit prizvok. Avtorjev ustvarjalni duh je še vedno zelo živ in v nenehnem iskanju novih izraznih sredstev in motivov. V njegovi glavi nastajajo vedno nove slike, stare se pa včasih dopolnjujejo in temu smo bili priča tudi tokrat. Ob tej priložnosti je bil izdan tudi katalog, ki je na razpolago obiskovalcem razstave. Vladimir Klanjšček se je na koncu prisotnim zahvalil, druženje pa se je nadaljevalo ob podrobnem ogledu in komentiranju razstavljenih del ter klepetu ob domači kapljici.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme