Jubilejno srečanje prijateljev ljubiteljskega gledališča
Slikovit trg sredi prijazne vasice Mavhinje pod kraškim hribom Grmada je spet oživel. Od sobote, 22. junija, do nedelje, 7. julija, se namreč na njem zvrščajo ljubiteljske gledališke skupine, ki svoje navdušenje nad gledališko ustvarjalnostjo gojijo v društvih našega malega “zamejstva”. Zamisel za to srečanje z ljubiteljskim gledališčem je vzklila pri skupini zanesenjakov l. 1994 ob 50-letnici požiga štirih kraških vasi, Cerovelj, Mavhinj, Vižovelj in Medje vasi, ko je Športno-kulturno društvo Cerovlje-Mavhinje ustanovilo dramsko skupino. Pod mentorstvom Maje Lapornik so tedaj postavili na oder predstavo Uporni plameni. Ob tem uspelem dramskem poskusu si je zmeraj bolj utirala pot misel na zamejski ljubiteljski gledališki festival, na katerem bi se širši publiki lahko predstavile dramske skupine, ki sicer delujejo in nastopajo v ožjem domačem okolju. Po bolj skromnih začetkih je festival v organizaciji ŠKD Cerovlje-Mavhinje pridobival razpoznavno moč in je postal “izložbeno okno”, v katerem si gledalec lahko ogleduje, kaj je v zadnjih dveh letih nastalo na naših ljubiteljskih odrih. Festival ima od vsega začetka tekmovalni značaj in temu ostaja zvest tudi pri letošnji jubilejni izvedbi. Žirija, ki jo sestavljajo Loredana Gec, Samanta Kobal in Gojmir Lešnjak-Gojc, bo podelila nagrade za prvo, drugo in tretje mesto za vsako izmed treh kategorij, otroško (igralci rojeni do vključno l. 1999), mladinsko (igralci, rojeni do vključno l. 1991) in odraslo; morda pa bo “navrgla” še kako posebno priznanje. Tudi tokrat občinstvo, ki je vsa leta množično spremljalo festivalske dni, ima “volilno pravico” za izbiro svoje najljubše predstave.
Na sobotnem slovesnem uvodu v festival so pred mikrofon stopili predstavniki raznih ustanov in pokroviteljev ter župan devinsko-nabrežinske občine Vladimir Kukanja in izrazili veselje nad lepim jubilejem, ki ga je dosegla ta množična gledališka manifestacija. Čar gledališča pa je publiki – izven tekmovalnega sporeda – posredovala igralka dramske skupine KD Radovljica Linhartov oder z igro Mostarska češnjeva pita ali Oradina zgodba, povzeta po romanu Luke Novaka Zlati dež. V programu napovedan nastop dramskega odseka Štandrež s komedijo Cvetje hvaležno odklanjamo v režiji Jožeta Hrovata je žal odpadel zaradi bolezni v ansamblu. Prav štandreški igralci so v tej desetletni zgodovini festivala bili deležni vrste nagrad, tudi občinstva. Tekmovalna mrzlica se je začela v nedeljo, 23. junija, ko se je na odru pojavila otroška dramska skupina Tamara Petaros, ki je v režiji Manice Maver odigrala igrico Lučke Susič Torta za mamo št. 5. Za njo so v trpki komičnosti zazvenele Pravljice (za odrasle) v izvedbi Tik Tak Teatra iz Gorice. Tri monologe italijanskega pisca Stefana Bennija je dognano poslovenil in zrežiral Robert Cotič, tudi izvajalec ene izmed teh izpovedi, v katerih nastopajoči liki (Mademoiselle Lycantrope –Nadja Šuligoj, Grimilda –Solange Degenhardt in Zidarjeve sanje – Robet Cotič) mimo svojih prikritih zablod in hib iščejo človečnost v sebi in skušajo preživeti v tem današnjem kaotičnem svetu. Naj spomnimo, da je Robert Cotič za vlogo Feliceja na Srečanju ljubiteljskih gledaliških skupin Severne Primorske 2013 prejel priznanje za najboljšo moško vlogo.
V ponedeljek, 24. junija, so se udeleženci igralske šole Studio Art pred mavhinjskim občinstvom predstavili izven tekmovalnega programa s prikazom Odvznoter –navzven. ŠKD Cerovlje Mavhinje pa je ob tem lepem festivalskem mejniku spet stopilo na odrske deske s sladko predstavo Čokoladne sanje.
IK