Hrana je lahko pravo zdravilo za telo
Verjetno je bilo zadnje srečanje ob kavi, v sredo, 2. marca, eno najbolj obiskanih tovrstnih dogodkov, kar jih pomnimo. Tema je bila namreč zanimiva oziroma taka, ki se z lahkoto prikupi ljudem. Naturopatinja Erika Brajnik, ki redno objavlja svojo rubriko v našem časopisu, je namreč predstavila svojo zadnjo knjigo Naturopatski nasveti, predvsem pa je spregovorila o naturopatiji nasploh, ki je v naši družbi v zadnjih letih vse bolj upoštevano področje, ko gre za zdravljenje telesnih motenj. V pogovoru z Martino Kafol je Erika Brajnik razčlenila alfo in omego te zdravstvene veje, pri kateri ima naturopat predvsem nalogo, da celostno obravnava človeka: človek je namreč skupek duševnega in fiziološkega stanja. Obe enoti sta soodvisni, fizični znaki šibkosti kažejo na duševne motnje (jeza, žalost, obup, negotovost itd.) in obratno. Naturopat mora raziskovati vzroke fizičnega neskladja, “poiskati mora, kje in zakaj človek izgublja energijo”. Navodila so individualna, na podlagi naravnih tehnik naturopat izlušči morebitni razlog in ga poskusi rešiti, nato je njegova naloga ta, da človeka nauči, kako naj v prihodnje sam skrbi za uravnovešenost svojega telesnega sistema. “Svoje telo moramo sami obvladati, da bomo akterji svojega življenja”.
Ključnega pomena je v tem procesu hrana. Prehrambene napake (to je uživanje napačnih živil) zaustavljajo energijo v telesu, in če se pravočasno ne poseže, lahko nastopi bolezen. Hrana je v tem vidiku pravo zdravilo, ki ga nič ne more nadomestiti, niti telesna vadba ne!
Erika Brajnik, katere goriško predavanje v sklopu srečanj Skupnosti družin Sončnica je bilo v prejšnji številki našega tednika deležno temeljite obravnave, je v TKS napovedala tudi kongres naturopatov, ki bo letos prvič v Sloveniji.
IG