Društvo v Podgori deluje že celih 100 let!
Prosvetno društvo Podgora bo v soboto, 21. septembra, obeležilo nič manj kot stoletnico delovanja s proslavo z naslovom Pripoved o toku, ki bo potekala na Trgu Lojze Bratuž pred vaško cerkvijo z začetkom ob 18.30. O samem društvu in njegovem delovanju smo se pogovorili z mlado predsednico Karin Maligoj, ki to pomembno slovensko prosvetno in kulturno postojanko v goriškem predmestju vodi poldrugo leto.
Kaj nam lahko poveš o sebi?
Doma sem iz Podgore. Že od mladih let sem bila prisotna v vaškem in društvenem življenju, pela sem v otroškem zboru. Letos spomladi sem sklenila univerzitetni študij, v Turinu sem namreč študirala družbene inovacije in komunikacije ter nove tehnologije. Gre za novo multidisciplinarno smer, ki združuje informatiko, sociologijo, ekonomijo in pravo.
Kdo ste v odboru?
V odboru so poleg mene še Mauro Battista, Nika in Alek Devetak, David Grinovero, Silvan Komic, Carlotta Nanut in Daniel Peteani. Po izobrazbi smo tudi precej različni, tako se dobro dopolnjujemo in si pomagamo. V lanski sezoni smo bili nekoliko manj aktivni, saj smo bili nekateri zaradi študija bolj oddaljeni, jaz v Turinu, Carlotta v Benetkah, Nika v Bologni. V tem letu smo bolj prosti, sama sem se vrnila v Podgoro in tako imamo možnost se pogosteje srečevati.
Kateri si cilji vašega delovanja?
Društveni člani si prizadevamo, da bi čim bolj povezovali in vključevali vse sovaščane. Ena izmed naših tipičnih pobud je praznovanje ob prazniku Rožnovenske Matere Božje, ko župnija prireja procesijo, mi pa tekmovanje v pripravi najboljših podgorskih štrukljev. To našo staro tradicijo smo želeli ponovno obuditi in okrepiti, imamo tudi pokušnjo in pravi praznik, povezan s tekmovanjem, na katerem nagrajujemo najboljše štruklje. Tudi ta prireditev je lepa priložnost, da se vaščani družimo in srečujemo. V okviru našega društva deluje Mešani pevski zbor Podgora. Otroški zbor je deloval še v šolskem letu 2022–2023, nato pa se je njegovo delovanje ustavilo. Imamo tudi druge aktivnosti, ki se ponavljajo vsako leto, kot npr. miklavževanje.
Društvo torej deluje častitljivih sto let … Malokatero društvo v našem prostoru ima za seboj tako dolgo zgodovino.
Prav zaradi tega vlagamo v ta jubilej veliko energije. Okrogla obletnica je za našo skupnost zelo pomembna. Žal nimamo na razpolago veliko pisnih virov, saj je zaradi fašističnega režima veliko dokumentov “izginilo”. Vemo pa, da je bilo slovensko prosvetno delovanje v Podgori močno že ob koncu 19. stoletja. Naše korenine skrbno raziskujemo, saj želimo bolje razumeti, kaj se je tu dogajalo v preteklosti. Veliko smo iskali v arhivih, res nas je presenetilo, ko smo ugotovili, da je bilo nekaj let prav “izbrisanih”. Vemo pa, da smo v vasi imeli slovensko čitalnico in pred prvo svetovno vojno več različnih društev. Kar se tiče dvajsetih let 20. stoletja, hranimo pričevanja, fotografije in spomine starejših sovaščanov, še vedno pa iščemo pisne vire z natančnejšimi podatki. V neki knjigi je zapisano, da je bilo naše društvo ustanovljeno leta 1924; to in drugo želimo še nadalje raziskati in poglobiti. Ob jubileju želimo vse to zabeležiti, da bi ostalo zapisano.
Kako boste proslavili jubilej?
Praznovanje stoletnice pripravljamo že nekaj časa. S sobotno proslavo se bo začel niz dogodkov, ki jih bomo tudi predstavili. Na dogodku bo nastopil naš pevski zbor, spregovorili bomo o naši zgodovini in nekaterih dogodkih v naši vasi. V nizu praznovanj bosta tudi literarni in likovni natečaj, namenjen osnovnošolcem na Goriškem, ki ga bomo predstavili v kratkem. Do dneva slovenske kulture februarja 2025 pa nameravamo pripraviti tudi krajši dokumentarni film, ki bi vseboval pričevanja in spomine starejših vaščanov. V društvu nas ni veliko, zato je vse, kar delamo okrog jubileja, za nas pomembno, saj se mladi prav okrog tega praznovanja želimo ponovno aktivirati in privabiti še druge.