Dogodek z mednarodnim pridihom
MILJE – Slow okusi ob morju: malvazije in vrhunska kulinarična ponudba
“Pobuda Malvazije v pristanu postaja mednarodno pomemben dogodek, ki iz leta v leto raste. Dogodek ne slavi le vina in krušnih izdelkov, ampak tudi promovira kulinarično in vinsko kulturo celotnega območja. Cilj za naslednje leto je ambiciozen: želimo preseči število 50 sodelujočih vinarjev, s čimer bi ta dogodek postal referenčni festival za proizvajalce in navdušence na mednarodni ravni! Prizadevamo si, da Malvazije v pristanu ne bi bil le praznik, temveč vrhunsko doživetje, ki bogati in združuje. V medsebojnem sodelovanju vidimo namreč razvoj vinogradniškega, turističnega in gastronomskega sektorja, vedno spoštljivi do narave in območja.” S temi besedami je predsednik agencije za razvoj podeželja LAS Kras David Pizziga predstavil uspešno pobudo Malvazije v pristanu, ki je v petek, 2. avgusta, že petič zaživela v Miljah v očarljivem portiču sv. Roka. V toplem večeru, ki ga je po vremenskih napovedih ogrožal dež, se je zbralo čez 600 obiskovalcev, navdušencev vinskega sveta, turistov, radovednežev, ljubiteljev kulinarike. Svetloba večernega zatona je lila na skrbno postavljene stojnice lokalnih in čezmejnih vinarjev, bilo jih je kar 43, ter pekovskih mojstrov. Sveže, manj sveže in macerirane malvazije so ponujale kmetije Bajta, Budin, Cacovich, Fruške, Grgič, Kocjančič, Komar, Lenardon, Merlak, Milič Damijan, Ota Rok, Ruj, Sancin, Skerlj, Škerk, Taccardi, Vigna sul mar – Urizio, Zahar, Zidarich, Čotar, Renčel, Tauzher, Draga Miklus, Villa Vasi, Nando, Rive Col de Fer, Bordon, Butul, Gordia, Klabjan, Korenika Moškon, Montemoro, Rojac, Steras, Zaro, Gambaletto, Ghira, Erneič, Guerila, JNK, Koglot, Slavček in Uou.
Promocija kulture kruha, obrtniških pekovskih izdelkov in druge kakovostne hrane pa je za pobudnike ključnega pomena iz več razlogov, ki daleč presegajo zgolj okus. Ročno izdelan kruh, pripravljen po tradicionalnih metodah, predstavlja vrnitev h kulinaričnim praksam, ki spoštujejo naravne čase vzhajanja in peke. V času, ko na trgu prevladujejo hitra hrana in industrijski izdelki, je naša dolžnost, da spodbujamo majhne pridelovalce, ki spoštujejo ročno delo, ki so pozorni na tradicijo, detajle in potrato. Pobuda v organizaciji agencije za razvoj podeželja LAS Kras, s podporo miljske občine, Društva vinogradnikov s Krasa in agencije PromoTurismo FVG, postaja tako tudi trenutek za razmislek predvsem o pomenu kulture hrane, spoštovanja okolja in vrednotenja malih proizvajalcev. Prisotni so lahko ob žlahtni kapljici okusili dobrote pekarn Cotič, SpaccioPani + Mimì e Cocotte, Gostilnice Ruj, La gubana della nonna in Fattoria dell’uva.
LAS Kras z Društvom vinogradnikov s Krasa že več let uspešno prireja Teranum, festival rdečih vin v Trstu, ter Vitovsko in morje na Devinskem gradu. Z Malvazijo v pristanu so želeli ovrednotiti še eno sorto, ki je priljubljena na našem območju, in Milje so idealen okvir za to pobudo, saj se nahajajo med dvema svetovoma, kraškim in istrskim. O tem smo se pogovorili s predsednikom Davidom Pizzigo, ki smo ga prestregli med dogajanjem. “Naši vinarji proizvajajo ena izmed najboljših vin te sorte in pobuda je promocija tega bogastva našega območja in njihovega truda in dela. Milje so vhodna vrata tako Istre kot naše dežele, zato so tudi idealna lokacija, kjer se lahko ta praznik razvija,” nam je povedal Pizziga. Pri Lasu Kras mislijo na nove generacije, na boljši svet. “Mlajši potrebujejo primernejše okoliščine. Tisto, kar smo dobili mi pred leti v roke, je bilo preveč konzumistično; kapital ima seveda svojo težo, ampak prvi cilji morajo biti delati za javno dobro, za območje in v našem primeru za Slovence. Če bomo delali za sebičnost, in ne za skupnost, bomo izumrli.” Predsednik je z zadovoljstvom ocenil letošnjo izvedbo. “Posrečilo se je z vremenom in obiskovalci so bili številni. Letos smo vinu dodali kruh. To je nekaj pomenljivega, nekaj simboličnega in duhovnega. Vino in kruh od nekdaj pomenita tudi družabnost in prav to družabnost ob kozarcu kakovostnega neindustrijskega vina in kruha podpiramo. Obenem s takimi dogodki in pobudami, kot je tudi knjiga, ki je pred kratkim izšla (o kateri lahko berete ob članku), želimo graditi neko infrastrukturo za naše male proizvajalce. To je v bistvu marketing za naše ljudi, ki si take vidljivosti in potez drugače ne morejo privoščiti,” je ocenil Pizziga, ki pa razmišlja že naprej. “Moram povedati, da me gane, ko vidim 43 proizvajalcev iz FJK, Slovenije in Hrvaške, ki so se zbrali tukaj in se tudi družijo, spoznavajo, primerjajo. To postaja dediščina, ki jo je treba prenašati iz generacije v generacijo, da postane navada. S tem dogodkom si želimo tudi dokazati, da lahko tudi ‘zamejska’ pobuda doseže mednarodni odmev. Dogodek, ki bo lahko povezoval evropska območja, kjer je malvazija doma.” Predsednik agencije Las Kras se je pred dogodkom srečal tudi z deželnim odbornikom Pierpaolom Robertijem, mu podaril novo knjigo Sentieri e cibi locali / Lokalne poti in kulinarika, mu obrazložil skrb za območje, za katero si neutrudno prizadeva agencija, ter izrazil upanje, da bo Dežela FJK še naprej podpirala tako delovanje. Pizziga je Robertija med drugim zopet opozoril na potrebo po EZTS-ju na Krasu, ki naj postane čim prej operativen. To je pomemben instrument za obmejno območje in brez njega je čezmejno sodelovanje, spoznavanje in skupno upravljanje omejeno.
Knjigo Sentieri e cibi locali / Lokalne poti in kulinarika so julija predstavili na Devinskem gradu. Založniški projekt zajema fotografije in zbirko pripovedi in so ga pripravili lokalni akcijski skupini LAS Terske in Nadiške doline ter LAS Kras. Za lepe fotografije sta poskrbela fotografa Camilla Bach in Nicola Tomasi Muttar, dvanajst pripovedi pa je v zbirko prispevalo deset avtorjev iz FJK in matične domovine. Ob zgodbah o kulinaričnih dobrotah in zanimivostih naših krajev so v njej tudi zemljevidi poti.