Dijaki NSŠ na Katinari obeležili spomin na padle s posebnima obiskoma
Na nižji srednji šoli sv. Cirila in Metoda na Katinari so se odločili, da bodo dan spomina na mrtve obeležili na čisto poseben način. Ob tej priložnosti so na sredo, 30. oktobra 2024, povabili med učne klopi mlado zgodovinarko Martino Budin, da bi mladim učencem spregovorila o krajevnih spomenikih, posvečenim padlim v drugi svetovni vojni. Da bi še bolje obeležili spomin na padle, so na šolo povabili tudi novega katinarskega župnika Karola Boltryka.
O zanimivi pobudi nam je spregovorila profesorica slovenščine Kristina Kovačič. “Običajno obeležujemo dan spomina na mrtve tako, da se poklonimo padlim in obiščemo dva najbližja spomenika, in sicer tistega, postavljenega na katinarskem pokopališču, in tistega vaškega v Lonjerju. Večkrat smo to storili v sodelovanju z osnovno šolo, a je v zadnjih letih število učencev in dijakov naraslo, tako da je postalo vse bolj zahtevno,” je najprej pojasnila. Letos so se tako odločili, da bodo obiskali samo spomenik na katinarskem pokopališču in v svojo družbo povabili tudi novega župnika.
“Kar se tiče predavanja, smo si želeli, da bi našim dijakom ponudili še nekaj več in da bi torej še bolje spoznali našo zgodovino in zgodovino spomenikov. Spomnili smo se na projekt Spomeniki prihodnosti in povabili mlado zgodovinarko, da nam bi še bolje razložila vso zadevo.” Dijake je tako z nasmehom sprejela zgodovinarka Martina Budin in se najprej na sproščen in preprost način pogovarjala z njimi. “Projekt Spomeniki prihodnosti, ki je nastal na pobudo SKGZ leta 2022, zasleduje cilj popisa vseh spomenikov, plošč, grobov in antifašističnih obeležij, ki so posvečeni slovenskim in drugim žrtvam fašizma in nacizma v naši deželi,” je pojasnila. Projekt se lahko časovno, teritorialno in vsebinsko širi, dragocene pa so seveda tudi informacije številnih vaščanov oz. krajevnih društev, ki hranijo druge podatke. “Spomenikov je trenutno 172; enostavno je bilo zbiranje podatkov na Tržaškem, bolj težavno pa na Goriškem in na Videmskem,” je še pojasnila. Dijakom je zaupala, da je bilo na neki način strašno spoznati, koliko so bili ti fantje in dekleta, ki so izgubili življenje kot vojaki med drugo svetovno vojno, mladi. Spletna stran Spomeniki prihodnosti vključuje številne fotografije in tudi spletne povezave za različne posnetke, ki prikazujejo spomenike. Cilj projekta ni samo naštevanje in opis spomenikov, temveč negovanje spomina, zgodovine in identitete Slovencev v Italiji. “Ne smemo pozabiti na vse žrtve, ki so dale svoje življenje, da smo lahko danes mi tu in govorimo slovensko v slovenski šoli,” je sklenila predavateljica.
Po odmoru in zasluženi malici so učenci sprejeli v učilnici novega katinarskega župnika Karola Boltryka. Za dobrodošlico sta mu učenki ponudili kruh in sol in vsi so ga sprejeli z velikim nasmehom. Sledil je prijeten in sproščen pogovor, med katerim je župnik povedal mladim dijakom svojo zgodbo in predstavil svoje delo. Povedal je najprej, da je doma iz Varšave in da je v mladih letih imel precej težavno življenje, predvsem v svojih najstniških letih. “Ko sem bil mlad, sem se skupaj s svojimi prijatelji obnašal slabo in delal stvari, ki jih ne bi smel delati. Občutil sem, da nisem bil srečen. V letih, ko sem spoznal prave ljudi, ki so me pripeljali do Boga, pa sem končno našel srečo,” je povedal g. Karol Boltryk. Ob koncu prijetnega pogovora so se učenci v spremstvu profesoric in župnika sprehodili do katinarskega pokopališča. Župnik je blagoslovil spomenik, sledil je enominutni molk in polaganje cvetja. Dijaki so ob priložnosti tudi recitirali pesmi Karla Destovnika – Kajuha in Giannija Rodarija.