Bogat glasbeni teden

Piše: Rossana Paliaga

Biti cerkveni pevec je poslanstvo, vendar ni sinonim za zanemarjanje kakovosti izvedb in torej potrebe po rednem izpopolnjevanju. Zato so pred več desetletji nastali poletni seminarji tržaške Zveze cerkvenih pevskih zborov, ki imajo še danes osrednjo vlogo znotraj njene redne dejavnosti.

Študijski teden mora ponujati izredne izkušnje in organizatorji se vsako leto trudijo pri sestavljanju vsakič drugačnega programa. Jedro tečajev ostajajo pevske vaje združenega zbora udeležencev in tečaj za organiste, ostale delavnice pa raziskujejo svet cerkvenega in zborovskega petja z različnih in včasih nenavadnih zornih kotov. Letos so imeli udeleženci na voljo skupinsko in individualno izpopolnjevanje vokalne tehnike, gibalne vaje za držo, intonacijo in učinkovit odrski nastop ter predavanje o zgodovini in osnovah gregorijanskega petja. Na seminarju v termalnem središču Zreče je sodelovalo 51 pevcev in organistov, enodnevne delavnice pa so privabile še moško Vokalno skupino Vihar iz Devina in Nabrežine ter žensko vokalno skupino Primorsko z Mačkolj.

Vaje združenega zbora je vodil Bogdan Kralj, ki je za letošnjo izvedbo izbral dva vzporedna programa: eden je ponudil cerkvene in posvetne skladbe, ki so črpale tudi iz pravoslavne liturgije, drugi pa je bil program za sodelovanje pri večerni maši, s katero se je sklenil celotni študijski teden. Zbor je v posvetni program vključil priredbo ljudske skladbe, ki jo je podpisal Hilarij Lavrenčič, zaključno mašo pa je posvetil spominu na preminule cerkvene pevce in na priljubljenega doberdobskega dirigenta, ki je večkrat vodil pevske vaje na poletnem seminarju ZCPZ.

Pevka in vokalna trenerka Martina Burger je lani prvič poučevala na poletnem seminarju in se je letos vrnila, da bi nadaljevala delo, ki je med udeleženci poželo veliko odobravanja. Poleg skupinskega upevanja z vokalistko, ki je nudila koristne nasvete za izboljšanje zborovskega zvoka in intonacije, so nekateri pevci obiskali tudi individualne lekcije, kar je predstavljalo zelo dragocen dodatek za reševanje specifičnih vokalnih težav.

Prva novost letošnjega programa je bil tridnevni tečaj z mednarodno priznano nizozemsko koreografinjo Pando van Proosdij, ki je redna gostja osrednjih evropskih in svetovnih festivalov ter simpozijev zborovske glasbe. Z njo so pevci spoznali osnove metode, ki jo je docentka razvila na osnovi opazovanja ovir, ki si jih pevec sam postavlja zaradi zanemarjanja vloge telesa pri kakovostni in ekspresivni pevski izvedbi. Pridobivanje potrebne sproščenosti in naravne drže, ki omogoča nastopanje brez nepotrebnih in škodljivih napetosti, je bil cilj tečaja, ki je ponudil udeležencem vpogled v sodobne usmeritve zborovske glasbe in dragocene iztočnice za preoblikovanje pristopa k zdravemu petju.

Druga novost seminarja je bil dvojni dogodek na temo gregorijanskega petja. Čeprav je gregorijanski repertoar še danes glasbena “prioriteta” rimskokatoliške Cerkve, se je na naših korih ohranil le v fragmentih. Zato je vrnitev k izvoru dolžnost vsakega cerkvenega pevca ne glede na dejansko uporabo gregorijanskih spevov v obredih. Predavanje, ki ga je ZCPZ ponudila udeležencem seminarja, je nosilo pomenljiv naslov V odkrivanju naših korenin. Profesorica Susi Ferfoglia, ki poučuje na Univerzi v Krakovu in je doma iz Doberdoba, je očarala prisotne s pripovedjo o zgodovini, semiologiji, izvajanju gregorijanskih spevov. Predavanje je opremila s posnetki, petjem v živo, fotografijami dragocenih rokopisov. Polna dvorana in navdušenje udeležencev sta dokazala, da je boljše poznavanje tega repertoarja potrebno in dobrodošlo kot del osnovnega znanja vsakega cerkvenega pevca. Da bi besede podprl tudi primer, je gostujoča skupina Schola Gregoriana AlbaRosa oblikovala glasbeni del večerne maše v zreški cerkvi. Pevke novonastale skupine prihajajo iz različnih krajev dežele Furlanije – Julijske krajine in so se spoznale na mednarodnih seminarjih gregorijanskega petja Verbum Resonans v Rožacu. Njihov program na marijansko tematiko je idealno sklenil popoldan v znamenju gregorijanskega petja, ki bo glede na zanimanje pevcev verjetno doživel nadaljevanje.

Pod vodstvom Gregorja Klančiča pa že vrsto let potekajo redni tečaji za organiste. Odgovorni za zborovsko glasbo v Slovenski filharmoniji in ljubljanski stolni organist je letos delal z že izkušenimi organisti, nadobudnim mladim organistom in začetnikom, ki je v tem okviru doživel prvi stik s kraljico glasbil. Namesto običajnega zaključnega koncerta so organisti letos sooblikovali sklep seminarja v sodelovanju z združenim pevskim zborom. Obe maši v cerkvi svetega Egidija je daroval dušni pastir Slovencev na Švedskem Zvone Podvinski skupaj z zreškim župnikom Petrom Leskovarjem, ki se je že drugo leto veselil prihoda tržaških pevcev in organistov ter se priporočal za tretji obisk v naslednjem letu.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme