Blagoslovili so Marijin kip
Znamenje Matere Božje, ki že več kot 200 let domuje v obzidju sedanje katinarske šole Fran Milčinski, je dal vgraditi gospod Padovan, gospodar tedanje restavracije. Slednji je stavbo leta 1929 odstopil tržaški občini, ki je vanjo vselila osnovno šolo.
Tako se je začelo pripovedovanje gospe Ondine Oppelt, ko je v nedeljo, 11. maja, ravno pred kipcem device Marije na razcepu med potjo, ki vodi v staro katinarsko vaško jedro, in cesto, ki povezuje mesto z osrednjimi prometnicami, nagovorila množico domačih vernikov in otrok, ki sledijo nauku za prejetje zakramentov birme in obhajila. Prisotna sta bila tudi dušni pastir za slovenske vernike p. Rafko Ropret in župnik g. Gino Masiero. Člani cerkvenega pevskega zbora in otroci so pod vodstvom Oskarja Kocjančiča obogatili slovesnost s petjem, versko obeležje sta nato blagoslovila duhovnika. Kipec Matere Božje je že tretji na tistem kraju. “Prvega so odnesli tatovi, drugega, ki ga je poklonila gospa Justina Spetič s Katinare, so razbili vandali”, je obrazložila gospa Oppelt. Pojasnila je, da je pokvarjeni kipec dal popraviti pokojni g. Žužek (danes ga hranijo v katinarski cerkvi): nekdanji dušni pastir je obenem verski sredi poklonil kipec, ki sta ga njegova naslednika blagoslovila na nedeljski svečanosti.
Znamenje Matere Božje je bilo za farane in vernike s Katinare in iz Lonjerja stična točka obeh vasi. Za Lonjerce je bil prostor pri znamenju počivališče pogrebcev, ko so prihajali po strmini na Katinaro; ob procesijah na Telovo, ki so se iz cerkve vile po celem posestvu družine Buda – Melara in ob povratku po Farnedu, je župnik ob majhnem priložnostnem oltarčku opravil zaključne molitve.
Pred dvema letoma je bila kapelica ob prometni nesreči poškodovana. Kipec Matere Božje pa je ostal nedotaknjen: ali ni to najbolj zgovorno znamenje milosti, s katero Marija ščiti lonjerske in katinarske vernike?
IG