Analiza umora, ki je pustil globoke rane v kolektivni zavesti; knjiga Martina Breclja

Piše: Kat

Martin Brecelj je s svojo knjigo Anatomija političnega zločina odprl Pandorino skrinjico. Analiziral je enega najbolj tragičnih dogodkov v zgodovini slovenske narodne skupnosti v Italiji – trojni umor v Ulici Rossetti v Trstu leta 1944. Zgradil je kompleksno sliko dogodkov, ki so pripeljali do tragične smrti Stanka Vuka, njegove žene Danice Tomažič in njunega gosta dr. Draga Zajca. Knjiga je izšla leta 2016, letos pa je doživela prevod v italijanščino. Publikacijo z naslovom Il triplice omicidio di via Rossetti – Anatomia di un delitto politico nella Trieste occupata, ki je pravkar izšla pri založbi Gaspari v Vidmu, so v torek, 19. novembra, predstavili v Trgovskem domu v Gorici. Z avtorjem in zgodovinarjem prof. Jožetom Pirjevcem, ki je napisal predgovor h knjigi, se je pogovarjal Alex Devetak. Dogodek je priredila Knjigarna Ubik iz Gorice v sodelovanju s Knjižnico Damirja Feigla.

Ne gre le za prevod, knjigo je avtor posodobil in obogatil z novimi odkritji in dokazi. Zgodba je tragična in tesno povezana z našimi ideološkimi izkušnjami. Prof. Pirjevec se ji je približal v svoji knjigi Foibe. Una storia d’Italia. Že pred dvajsetimi leti je namreč spoznal gospo, ki mu je zaupala, da pozna morilca Danice Tomažič in Stanka Vuka, omemba v knjigi pa je vzbudila Brecljevo zanimanje. Kot je povedal zgodovinar, je bil Goričan Stanko Vuk eden najvidnejših krščanskih socialistov na Primorskem, njegova žena pa sestra Pinka Tomažiča, ki je bil na drugem tržaškem procesu obsojen na smrt. Na istem procesu so Vuku dodelili zaporno kazen. V zaporu je bil do 11. februarja 1944, ko so ga Nemci izpustili na prostost. Veliko časa je bil odsoten od dogajanja, in ko se je vrnil domov, se je odločil, da bo v partizanih ustanovil in vodil krščanskosocialno skupino. Očitno se je Vukova zamisel komunističnemu vodstvu partizanskega gibanja zdela nesprejemljiva, po Pirjevčevih besedah ovira na poti do totalitarne oblasti. “Vuku so bile nove dinamike v OF tuje, ni se zavedal nevarnosti, v kateri se je znašel. Odločitev za njegovo likvidacijo je izhajala iz dejstva, da komunisti niso hoteli drugim prepustiti vajeti partizanskega gibanja,” je razložil zgodovinar. Brecljeva knjiga torej opozarja, kako so se motili tisti, ki so za trojni umor v Ulici Rossetti krivili nekomunistične ljudi. Po avtorjevi analizi so glavni osumljenci umora člani Varnostno-obveščevalne službe (VOS), ki so izvršili ta zločin na ukaz slovenskega komunističnega vodstva v okviru Osvobodilne fronte (OF). Žrtve so bile označene za politične nasprotnike komunistov in grožnjo njihovi oblasti. Avtor tako s svojim delom podaja novo interpretacijo dogodkov, ki je že ob izidu slovenskega izvirnika izzvala številne debate, kritike in je prav gotovo preoblikovala mnenje o obravnavanem zgodovinskem obdobju.

Martin Brecelj je na predstavitvi razložil, da se že deset let ukvarja z zgodbo zakoncev Vuk in Draga Zajca. Ob 70-letnici umora, leta 2014, je namreč napisal spominski članek v Primorskem dnevniku, v katerem je opozoril na Pirjevčevo analizo v knjigi Foibe. Kasneje je spoznal gospo, ki je z zgodovinarjem govorila, in začel raziskovalno delo, ki ga je vseskozi gradil na pomembnih virih, pričevanjih, literaturi, predvsem pa na arhivskih dokumentih. Kot rečeno, je prevod knjige v italijanščino obogatil s številnimi novimi podrobnostmi. Skozi opombe je podkrepil svoje trditve, kar daje knjigi dodatno kredibilnost. “Pri pisanju sem skušal uporabiti znanstveno strogost. V začetnem delu sem predstavil dinamiko zločina na podlagi preiskave, ki jo je opravila tržaška policijska uprava, nato sem predstavil žrtve, nazadnje pa raziskave o storilcih,” je dejal Brecelj. Skrbno je analiziral številne sledi, dejstva in empirične rezultate, pri tem pa tudi vlogo, ki so jo v umoru igrali informatorji, prijatelji Pinka Tomažiča, prepričani, da je Danica Vuk s svojo poroko izdala brata in komunistično partijo. Avtor je natančno prikazal tudi, kako so komunisti po zločinu brisali sledi za seboj in krivili druge.

Trojni umor v Trstu je bil travmatičen dogodek, ki je pustil globoke rane v kolektivni zavesti naše skupnosti. Brecljeva knjiga je pomemben prispevek k razumevanju tega dogodka. Avtor razkriva novo resnico, s tem omogoča soočanje s preteklostjo in obenem lajša proces ozdravljenja, s prevodom v italijanščino pa zgodbo približa širši skupini bralcev.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme