Alojz Rebula se slovesno vrača v rodni Šempolaj

Piše: Mojca Petaros Fotografije: damj@n

Slovenska prosveta je že v začetku leta 2024 predstavila niz pobud, ki so si ga zamislili ob stoti obletnici rojstva enega najpomembnejših pisateljev in mislecev iz našega prostora, Alojza Rebule. Osrednji dogodek niza V Rebulovem vetru pa bo na vrsti v nedeljo, 21. julija 2024, ko bodo v Rebulovem rojstnem Šempolaju slovesno odkrili ploščo na pisateljevi rojstni hiši.

Dogodek so predstavili na tiskovni konferenci, ki je potekala v torek, 2. julija 2024, v prostorih Slovenske prosvete na Ulici Donizetti 3 v Trstu. Uvodoma je besedo prevzel predsednik Slovenske prosvete Tomaž Simčič, ki je z zadovoljstvom ugotovil, da številni dogodki, ki so si jih zamislili v okviru omenjenega niza, potekajo po načrtu – naj na tem mestu omenimo vsaj zadnjega, in sicer novo izdajo Rebulovega Senčnega plesa (založba Beletrina), ki so jo konec junija predstavili v Društvu slovenskih izobražencev. Simčič je izpostavil še, da so se Rebulovemu vetru medtem pridružili še novi projekti, na primer Društvo Finžgarjev dom z Opčin, ki je pisatelju posvetilo svojo tradicionalno prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku, in pa Radijski oder z večerom zvočnega gledališča na Repentabru. Proslava v Šempolaju bo zaznamovala vrhunec, ne pa konca Rebulovega leta: niz se bo nadaljeval konec avgusta s študijskimi dnevi Draga, ki bodo letos posvečeni izročilu velikega pisatelja.

Ob napovedi osrednje julijske proslave v Šempolaju se je Simčič zahvalil častnima pokroviteljema, Občini Devin – Nabrežina, Generalnemu konzulatu Republike Slovenije v Trstu in pa Svetu slovenskih organizacij (SSO), ki je že od začetka podprl celoten projekt in pristopil kot soorganizator. Nato je predal besedo režiserki Maji Lapornik, ki se je Slovenski prosveti javno zahvalila za izkazano čast in zaupanje. Cilj njene režije je bil, da bi proslava konceptualno odražala Rebulov življenjski, umetniški in ideološki kredo, je povedala. Zato je dogodek naslovila z verzom iz Homerjeve Odiseje “Enkrat še videl bi rad dim nad Itako rodno”, ki lepo povzema Rebulovo ljubezen do antične književnosti, obenem pa simbolizira njegovo vračanje v rodni Šempolaj.

Prireditev se bo odvijala po vsej vasi: začela se bo s sveto mašo v domači cerkvi, od tam bodo Rebulovi najmlajši potomci razpletali simbolično Ariadnino nit in obiskovalce vodili vse do njegove domačije, kjer bo potekalo slavnostno odkritje plošče. Sledil bo bogat kulturni spored pred šolo. Sodelovalo bo veliko domačih umetnikov z različnih področij, med njimi Bogdan Kralj, Črtomir Šiškovič, Vilma Purič, Miran Košuta, Dušan Jelinčič, Andrejka Možina … Maja Lapornik je poudarila, da je marsikdo od sodelujočih tudi nekdanji Rebulov učenec. Prisotna bo tudi slovenska senatorka Tatjana Rojc, ki prav tako spada med pisateljeve učence. Prestižni slavnostni govornik pa bo nekdanji predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Proslava 21. julija se bo zaključila v šempolajski Štalci; Simčič in Lapornik sta se vnaprej zahvalila tam delujočemu društvu SKD Vigred za prostore in pa župniji Šempolaj za sodelovanje. Poleg tega se je Maja Lapornik zahvalila še svojima tesnima sodelavcema, scenaristu in igralcu Radijskega odra Andreju Pisaniju ter vodji tehnične ekipe Samuelu Simonoviču, ki ga čaka zahtevno delo, saj bo proslava tehnološko zelo dovršena.

Ob koncu tiskovne konference je spregovoril še predsednik SSO Walter Bandelj. Spomnil se je maše za pokojnega Rebulo v Loki pri Zidanem Mostu, kjer ga je kardinal Rode označil za “berača vere”, in poudaril, da je katoliška vera eden od elementov, ki sta skupna pisatelju in Svetu slovenskih organizacij. Slovenski prosveti je čestital za opravljeno delo in poudaril, da z velikim veseljem sodeluje pri pobudi, za katero se nadeja, da bo tudi mladim približala Rebulo, njegovo delo in življenjske nazore.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme