Adventni koncert zbora Emil Komel pred gostovanjem goriških pevcev na Dunaju
Mešani mladinski pevski zbor Emil Komel bo danes, 12. decembra, nastopil na Dunaju. Kot vsako leto sta Slovenski kulturno-informacijski center SKICA Dunaj in Veleposlaništvo Republike Slovenije na Dunaju organizirala adventni koncert v posebej navdihujočem okolju dunajske Karlove cerkve. Da bi se tudi v avstrijski prestolnici okusil duh prihajajoče Evropske prestolnice kulture, so organizatorji povabili enega izmed zborov, ki vse od ustanovitve združuje pevce iz celotnega čezmejnega prostora.
Pred odhodom na Dunaj so se mladi pevci predstavili domačemu občinstvu na koncertu z naslovom Med pričakovanjem in navzočnostjo, ki je v soboto, 7. decembra, potekal v cerkvi sv. Andreja v Štandrežu. Celovečerni koncert v organizaciji Združenja cerkevnih pevskih zborov Gorica v sodelovanju s Slovenskim centrom za glasbeno vzgojo Emil Komel je potekal v dveh delih. Številnim poslušalcem, ki so polno zasedli klopi velike štandreške cerkve, so mladi goriški pevci najprej podarili izbor sakralnih skladb iz svetovne zakladnice. Prvi del sta sklenili skladbi z litugičnim besedilom primorskega skladatelja Andreja Makorja in dirigenta zbora Davida Bandlja.
Po krajšem premoru se je zbor spet postavil pred publiko in drugi del koncerta v celoti posvetil priredbam slovenskih ljudskih skladb in srednjeveški melodiji izpod peresa primorskih skladateljev, kot so Ubald Vrabec, Hilarij Lavrenčič, Stanko Jericijo, Pavle Merkù in Ambrož Čopi. MeMlPZ Emil Komel je izvedel tudi priredbo stare slovenske božične pesmi Inu je Djete rojeno, ki jo je priredil organist goriške stolnice Marco Colella. Navzoč med poslušalci, je po zadnjem akordu prejel čestitke dirigenta in vseh prisotnih.
Pred začetkom koncerta je prisotne pozdravila Alessandra Schettino, ravnateljica SCGV Emil Komel, ki je najavila to, kar so pevci izrazili z glasbo. “Avent je čas za spreobrnjenje,” je povedala, ob tem pa vsem prisotnim zaželela, da bi “skozi glasbo doživeli ta čas v pričakovanju prave resnice in ljubezni”.
S programom, ki si ga je Bandelj zamislil za pomembno gostovanje na Dunaju, se je zbor predstavil tako v klasični zborovski obliki, izkazali pa so se tudi solistični glasovi Carla Iana Poclena, Ivane Jug, Rade Vižintin, Pietra Graunerja in Gregorja Devetaka, ki so za določene skladbe izstopili iz vloge zborovskega pevca in se preizkusili s solističnimi parti. Tridesetčlanska skupina pa je zapela tudi v dvozborju in razpršena po cerkvi.